معادن این نوع تراورتن در استان آذربایجان غربی، در نزدیکی شهرستان تکاب واقع شده است. این منطقه دارای معادن بسیار غنی انواع تراورتن با رنگ های کرم، خرمایی، دودی و بژ درختی می باشد.

اکثر سنگ های تراورتن، داری موج می باشند. برای داشتن محصول موج دار، برش به صورت عمود بر موج انجام می شود و برای داشتن محصول بدون موج، برش در جهت موج سنگ انجام می شود که به آن کراس کات (cross cut) نیز می گویند. 

در تراورتن های موج دار، خطوط و هاله هایی در سطح سنگ دیده می شود. در بعضی از سنگ ها این موج ها به صورت سوراخ و در برخی دیگر به صورت نقش در آمده است که امکان تیره و باز شدن این خطوط و نقش ها وجود دارد. هرچه رنگ این موج ها از رنگ زمینه اصلی تیره تر باشد، رنگ سنگ پر رنگ تر به نظر می رسد. 

تراورتن موج دار، سوراخ های بیشتری نسبت به تراورتن بی موج دارد که بعد از فراوری توسط ماستیک پر می گردد. فراوری این محصول به صورت موج دار انجام می شود و از لحاظ رنگ در گروه سنگ های قهوه ای-خرمایی قرار دارد. در آن موج های پهن تیره و روشن وجود دارد. هرچه این موج ها تیره تر باشد رنگ سنگ پر رنگ تر و یکنواخت تر خواهد بود.

در فرآوری سنگ تراورتن دودی خرمایی تکاب از ماستیک رنگ زمینه اصلی، جهت پرکردن منافذ سطح رویی سنگ استفاده می شود. سنگ تراورتن دودی خرمایی تکاب به دلیل رنگ و طرح خاص، قابل تلفیق با اکثر سنگ های دیگر می باشد. این محصول از جمله تراورتن های پر فروش و پرکاربرد است و بیشترین کاربرد آن در دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان و پله می باشد.