سنگ ایران با صادرات زنده می ماند
مرداد ۲۲, ۱۳۹۸
استراتژی های صادرات سنگ
مرداد ۲۳, ۱۳۹۸

کمپین ارزش سنگ

سنگ نیز از منابع طبیعی پایان‌پذیر است، اما در صنعت ساختمان ما، علیرغم استفاده فراوان از آن، به ارزش‌هایش کمتر توجه شده است. گروه ساخارا و آژیانه، برای فرهنگ‌سازی استفاده درست از سنگ، اقدام به‌راه‌اندازی کمپینی با نام #ارزش_سنگ کرده تا جامعه را به‌سمت استفاده بهینه و مسئولانه از این سرمایه هدایت کند. به گزارش روابط عمومی گروه ساخارا و آژیانه، کشورمان ایران، دارای یکی از بزرگ‌ترین منابع سنگ‌های طبیعی در دنیاست. اما با توجه به رویکرد سنتی در فرآوری و عدم دقت در مراحل مختلف استفاده از آن در صنعت ساختمان کشور، هدر رفت سنگ به نسبت کشورهای توسعه یافته بسیار بالاتر است. در کمپین ارزش سنگ، گروه ساخارا و آژیانه، تلاش کرده است تا با تولید محتوا و آثار بصری خلاق و مرتبط با پیام کمپین، از جمله ۵ پوستر ویژه، به انتقال اهمیت و ارزش سنگ بپردازد تا با برشمردن آسیب‌های ناشی از نابودی هرقطعه سنگ فرآوری شده در برابر مفاهیمی چون طبیعت، اقتصاد و نیروی‌انسانی به فرآوری‌کنندگان و مصرف‌کنندگان نشان دهد، مصرف صحیح سنگ چه سهم بزرگی در حفاظت از آن مفاهیم ایفا می‌کند.
سنگ، ماده خامی دوست‌دار محیط زیست:
سنگ ساختمانی طبیعی محصولی دوست‌دار زمین و محیط زیست است. سنگ دارای خواصی همچون قابلیت بازیافت، دوام زیاد، ماندگاری، کمترین جذب آلایندگی و همچنین سهولت حفظ و نگهداری است که این رفتارها آن را محصولی دوست‌دار محیط زیست معرفی می‌کند. علاوه بر این‌ها، هیچ ماده‌ی سمی در فرآوری این محصول استفاده نشده و هیچ نوع گاز گلخانه‌ای در تولید آن منتشر نمی‌شود، حتی آب مصرفی در طول فن‌آوری آن تقریبا به طور کامل بازیافت می شود. اما عدم دقت در خرید، حمل و نصب، نگهداری و استفاده نادرست از آن می‌تواند به این سرمایه با ارزش ملی که سرمایه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آن نیز هست، آسیب برساند. در کمپین #ارزش_سنگ برای ارزیابی ارزش فراتر از انتظار سنگ و مضرات استفاده نادرست از آن، در آثار منتشر شده تلاش شده تا مفاهیم زیر منتقل شوند:
سنگ های ساختمانی عمری معادل با کره زمین دارند.
اگر فقط روزانه یک قطعه سنگ بر اثر استفاده نادرست از بین رود، مانند آن است که در یک لحظه، یک میلیون سال از عمر تکه‌ای از زمین نابود شده است.
سنگ نیز مانند درخت به توجه نیاز دارند.
عمر ایجاد یک قطعه سنگ در طبیعت برابر با زمان رویش هزاران درخت است و اگر فقط یک قطعه سنگ بر اثر استفاده نادرست از بین برود، مانند آن است که هزاران قطعه درخت از بین رفته است.
سنگ نیز مانند نفت از سرمایه‌های طبیعی و ملی است.
اگر روزانه فقط یک متر سنگ بر اثر استفاده نادرست از بین رود، مانند آن است که سالیانه ۳۶ هزار لیتر بنزین از بین رفته است.
ارزش اقتصادی سنگ های ساختمانی
اگر روزانه فقط یک متر مربع سنگ بر اثر استفاده نادرست از بین رود، مانند آن است که سالیانه ۳۶ میلیون تومان از دست رفته است.
نیروی کار متخصص
اگر روزانه فقط یک متر مربع سنگ بر اثر استفاده نادرست از بین برود، سالیانه ۵۰۰ نفر ساعت کار هدر رفته است. این کمپین در نهایت تلاش دارد تا با آگاهی بخشی در زمینه ارزش سنگ، موارد زیر را نهادینه کند:
دقت در انتخاب سنگ:
محاسبه دقیق متراژ مورد نیاز سنگ برای هر یک از بخش‌های پروژه (کف، نما، دیوار، پله و…)
انتخاب سنگ متناسب با محل استفاده در پروژه با بررسی و مشاوره مشخصات و ویژه‌گی‌های انواع سنگ
انتخاب سنگ متناسب با شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی پروژه
اهمیت در انتخاب رنگ و طرح سنگ براساس هم‌نشینی با سایرالمان‌های موجود در معماری پروژه
دقت در حمل و نقل سنگ:
دقت در بارگیری و تخلیه سنگ
دقت در چیدمان سنگ در ماشین در زمان حمل ونقل
استفاده از نیروی کار ماهر در بارگیری، تخلیه و چیدمان سنگ در کارگاه
بسته‌بندی مناسب سنگ‌های حساس و شکننده
دقت در انبار و نصب سنگ:
دپوی سنگ درمحل مناسب در کارگاه برای جلوگیری از ریختن مواد و مصالح ساختمانی برروی آن
چیدمان با زاویه صحیح و اصولی و انتخاب دیوار حائل مناسب
استفاده از نیروی حمل‌ونصب حرفه‌ای در کارگاه
دقت در زمان نصب سنگ و انتخاب ماده نصب مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp پشتیبانی آنلاین