سنگ تراورتن را میشناسید ؟

سنگ تراورتن یک سنگ آهکی رسوبی است که در چشمه های آب معدنی، به ویژه چشمه های آب گرم و در درون غارها شکل می گیرد.
سنگ تراورتن در چشمه های آب گرمی شکل می گیرد که از کربنات کلسیم اشباع شده باشد و بر اثر حرکت، تعادل شیمیایی آب به هم خورده و دی اکسید کربن آزاد می گردد. ترکیب دی اکسید کربن با کلسیم موجود در چشمه آب معدنی، کلسیم کربنات تولید می کند سپس این ماده در بستر مسیر آب ته نشین می شود و به مرور زمان با ته نشین شدن مواد دیگر بر روی آن، تکه های تراورتن را تشکیل می دهد. از ملزومات دیگر شکل گیری این سنگ حضور باکتری و جلبک است.

سنگ تراورتن آبگرم

تراورتن کاملا متخلل است و خلل و فرج دارد. دلیل ایجاد این حفرات فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آبهای گرم است هرچه این ناخالصی های محلول در آب کمتر باشد، رنگ سنگ تراورتن روشن‌تر خواهد بود همانند تراورتن آتشکوه ، تراورتن عباس آباد.
ظاهر این سنگ دارای رنگ‌های متنوع و نواری شکل است که تنوع رنگی آن به علت اختلاف در ترکیباتی است که در زمان رسوب گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه‌های مختلف نشان می‌دهند. وجود این رگه ها که خارج از زمینه طرح سنگ می باشد یکی از ضعف های سنگ تراورتن است و این رگه ها در اثر کوچکترین ضربه و فشاری ترک می خورد و باعث جدا شدن تکه های تراورتن می شود و هر چه سنگ دارای رگه‌ها و ناخالصی‌های کمتری باشد استحکام بالاتری را دارا می‌باشد.

سنگ تراورتن در رنگ های سفید، زرد، قرمز، کرم، مشکی و قهوه ای و شکلاتی یافت می شود.

تفاوت رنگ به علت عنصر غالب سنگ است، مثلا تراورتن قرمز دارای مقادیر بالای اکسید آهن است که این اکسید رنگ قرمز را ایجاد می کند.
معادن تراورتن در کشورهای مختلفی از جمله ایتالیا، آمریکا، رومانی، ترکیه و ایران است. معادن تراورتن ایران معمولا در استان های آذربایجان شرقی و غربی، مرکزی، یزد، زنجان و اصفهان قرار دارد.

در زمانهای قدیم این سنگ جز ارزانترین سنگ‌ ها محسوب می‌شد به علت ظاهر متخلخل آن و سطح ناصاف، تا اینکه با رشد تکنولوژی و بکارگیری مواد پر کننده رزین ، باعث شد که تراورتن سطحی یک دست و براق با ظاهری زیبا و خواص مناسب مکانیکی و شیمیایی تبدیل شود.
استفاده از رزین در مراحل فرآوری تراورتن جهشی بزرگ در میزان تولید و تقاضای سنگ های تراورتن ایجاد شد.

معایب تراورتن

از معایب این سنگ ، جذب آب نسبتاً بالای آن بود که این نقیصه با پیشرفت تکنولوژی فرآوری تقریباً برطرف شد. مواد پوششی و به اصطلاح رزین در زمان فرآوری و پولیش سنگ، باعث کمتر شدن جذب آب شده و از تأثیرات آن این است که سنگ دیرتر کثیف می‌شود و کمتر در معرض هوازدگی قرار می‌گیرد.
در فرآیند تولید و فرآوری این سنگ در کارخانه های سنگبری بلوک های تراورتن به دو روش موج دار که در خلاف جهت موج سنگ است و بی موج که در جهت موج سنگ است برش داده می شود.

کاربردها

از موارد کاربرد این سنگ ، در دیوار پارکینگ ، دیوار راه پله ، دیوار لابی ، دیوار نورگیر ، دکوراتیو ، نمای خارجی ، محوطه سازی ، نمای پشت ، سنگ نما ، جدول سنگی ، درپوش دیوارهای محوطه و جان پناه ، نمای مسکونی ، تراورتن چرمی ، سنگ درپوش ، نمای کلاسیک ، تراورتن تیشه ای و نمای مدرن است.

سنگ تراورتن در اصفهان

خرید سنگ تراورتن از اصفهان بسیار به صرفه و مطمین است. فراوری تراورتن در شهرک صنعتی محمود آباد با بهترین تجهیزات انجام میگیرد. شرکت ملل سنگ با تکیه بر اعتبار خود و اعتماد مشتری بهترین مشاوره را برای خرید سنگ تراورتن در اختیار شما قرار میدهد. برای خرید تماس حاصل فرمایید.

Summary
خرید سنگ مرمریت
Article Name
خرید سنگ مرمریت
Description
قیمت سنگ مرمریت بسته به رنگ ٬ تراکم ٬ معدن آن سنگ است. مرمریت سنگی با بافت آهکی میباشد که در اصل کمتر برای نمای خارجی استفاده میگردد. این سنگ با زیبایی خیره کننده و تنوع بالا مورد پسند مشتریان است. بیشتر برای نمای داخلی ٬ دیواره ها ٬ کف به کار میرود.
Author
Publisher Name
Melalsang
Publisher Logo
در دریافت آخرین پیشنهادات انحصاری ، انتشارات محصول و خیلی بیشتر مطمئن باشید

در خبرنامه ما ثبت نام کرده و مشترک شوید و هر ماه تخفیف بگیرید